Úvod » Encyklopédie » Svět tanků - 2. rozšířené vydání
Svet tankov - rozšírené vydanie
Po úspechu encyklopédie „Svět tanků“ sme sa namiesto pre dotlač rozhodli pripraviť toto druhé rozšírené vydanie. Obsahuje navyše 27 tankov z výzbroje rôznych armád a zo všetkých historických epoch. Na záver sme vyčlenili kapitolu o súčasnej technike a významne ju rozšírili.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V dejinách vznikli stovky rôznych typov tankov, od čudného zariadenia Leonarda da Vinciho až po najmodernejší americký M1 Abrams alebo ruský T-14 Armata. V 20. storočí vývoj postupoval niekedy až prekotne a konštruktéri začínali na novom prototype pracovať neraz ešte skôr, než jeho predchodca začal schádzať z továrnych liniek. Vrchol obrnených vojsk však prišiel až počas druhej svetovej vojny, kedy sa stali rozhodujúcou zbraňou, a tiež v nasledujúcich dekádach sa konvenčná sila NATO a Varšavskej zmluvy počítala predovšetkým v tankoch. Tie sa medzitým zmenili na nepoznanie. Namiesto pomalých strojov, v ktorých sa osádky dusili horúčavou a dymom, sa po bojisku preháňajú obrnence s tou najnovšou výbavou, schopné operovať aj v hmle alebo treba v oblasti zamorenej rádioaktívnym spadom.
Listujeme 1. vydaním encyklopédie „Svět tanků“. 2 vydanie bolo rozšírené zo 125 na 152 obrnencov:
Táto encyklopédia ponúka prehľad najvýznamnejších tankov a samohybných diel od roku 1915 až po súčasnosť.
Kniha je rozčlenená na štyri hlavné časti – tanky vyrobené do roku 1939, druhovojnové stroje, tanky zo studenej vojny a súčasnosť.
Encyklopédia obsahuje úvodné texty o vývoji obrnencov v jednotlivých štátoch a rad odbočiek, napríklad o taktike, munícii alebo výbave osádok. Na spestrenie tiež u každej tabuľky nájdete stručný prehľad najvýznamnejších kladov a záporov konkrétneho obrnenca. U každého obrnenca nájdete základné technicko-taktické dáta, s výnimkou tankov v tretej časti knihy, u ktorých nebolo možné presne určiť silu pancierovania. Moderná pasívna ochrana totiž už dávno nespočíva v inštalácii čím ďalej silnejší vrstvy ocele, ale v použití iných materiálov či úplne nových princípov. Bližšie informácie o pancierovaní a postupoch, ktoré pri tvorbe konštruktéri používajú, nájdete v samostatnej kapitole. Pri starších tankoch a samohybných delách uvádzame rozsah pancierovania od najhoršie chránených častí vzadu až po masívne obrnené čelo korby a veže. Určité problémy sú spojené tiež s uvádzaním presných údajov: Zdroje sa líšia najmä u hmotnosti a rozmerov. Dáta u jednotlivých obrnencov sa vzťahujú vždy k uvedenej subverzii – jej fotografiu alebo vyobrazenie nájdete priamo u tabuľky. Dojazd udáva vzdialenosť, ktorú stroj s plnou nádržou urazil po ceste.
Kniha je v českom vydaní.